Wycieczka objazdowa: Gruzja-Armenia, samolot

Wycieczka objazdowa Armenia Armenia
Transport:Samolot
Wyżywienie:śniadanie
Zakwaterowanie:Hotel
Wyposażenie:
  • TV
  • Restauracja
  • Bar

Symbol oferty:432/370 Pobierz:  pdf word

Cena podstawowa:
Osoba dorosła, Pokój 2 osobowy, samolot 
Touroperator:musisz się zalogować

Zobacz inne oferty z:

świadczenia

Cena obejmuje: bilet lotniczy na trasie Katowice - Kutaisi - Katowice (przewoźnik Wizzair - przyjęta cena do kalkulacji 1400,00 zł/os), bagaż podręczny w cenie - o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach zakwaterowanie - hotele/pensjonaty o standardzie 3*, pokoje 2 osobowe z łazienkami ( 3 noclegi w hotelu Tbilisi, 2 noclegi w hotelu w Batumi, 1 nocleg w pensjonacie w Achałcyche lub okolicy, 2 noclegi w hotelu w Kutaisi, 3 noclegi w hotelu w Erewaniu, 1 nocleg w hotelu w Giumri, Goris, oraz Sewan), 14 śniadań w formie bufetu, 1 uroczysta kolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką w Armenii, 1 uroczysta kolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką w Gruzji, transfery autokarowe zgodnie z programem, obsługa pilota w czasie wycieczki, opieka miejscowego przewodnika w języku polskim w Armenii, bilety wstępu zgodnie z programem, butelka wody mineralnej dziennie dla każdego uczestnika ubezpieczenie KL - 20 000 euro (w tym koszty ratownictwa do 5000 euro), NNW – 20 000 zł (NWS 20 000 zł), BP - 800 zł.
Cena nie obejmuje: Fabryka brandy - wpisowe 10 USD, kolejka linowa Tatev - 11 USD Dopłata do bagażu: (cena ustalana przez przewoźnika, może ulec zmianie) bagaż główny do 23 kg (maks.wymiary 149 x 119 x 171) – 414 zł/osoba, bagaż główny do 32 kg (maks.wymiary 149 x 119 x 171 ) - 528 zł/osoba.

GRUZJA - ARMENIA

1 dzień: Zbiórka na lotnisku w Katowicach. Wylot do Kutaisi o godz 06.00, przylot do Kutaisi o godz 11.15
Zwiedzanie klasztoru i akademii Gelati (XII w), założonych przez wielkiego gruzińskiego króla Dawida IV-Budowniczego, które są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka do krasowej jaskini Prometeusza, gdzie według legendy, Prometeusz dał ludziom ogień i został za to przykuty do skały. Nocleg

2 dzień: Uplisciche - Mccheta - Tbilisi
Śniadanie. Przejazd do Upliscyche (I tys. lat p.n.e.) - starożytne skalne miasto, które zawiera ponad 700 jaskiń i budynków, w tym winnice, piekarnie, antyczny teatr, sala spotkań królowej Tamary. Przejazd do starożytnej stolicy Gruzji Mcchety - miasta-muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (Drzewo życia) (1010-1029 ll.), Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

3 dzień: Tbilisi
Śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi. Stolica Gruzji jest unikatowa, jedno z niewielu miast na świecie, gdzie obok siebie stoją na Starym Mieście cerkiew prawosławna, kościół katolicki, synagoga i meczet. Tbilisi położone jest na kilku wzgórzach. Zwiedzanie - cerkiew Metechi, Sobór Trójcy Świętej kompleksu katedralnego Cminda Sameba - główna katedra Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. Główny kościół katolicki w Gruzji pw. św Piotra i Pawła. Piesze zwiedzanie miasta, "Stare Miasto" - historyczne centrum Tbilisi, znajduje się u podnóża Góry Mtacminda (Święta Góra). Prawie wszystkie budynki Starego Miasta to zabytki historyczne i kulturowe, Przejazd kolejką do twierdzy Narikala (IV w.), w czasie przejazdu możemy zobaczyć miasto z lotu ptaka, odwiedzimy w starym mieście Katedrę Sioni (VI-VII ww.), bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, najstarsza z ocalałych. Nocleg.

4 dzień: Tbilisi - Bodbe - Signagi - Tbilisi
Śniadanie. Wyjazd do Kachetii. Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Przejazd do Signagi. Po drodze zwiedzanie Bodbe - kompleksu klasztornego św Jerzego z grobem św Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji. Zwiedzanie Signagi "miasta wiecznej miłości", które znajduje się na szczycie grzbietu górskiego z widokiem na dolinę Alazani. Degustacja gruzińskich potraw oraz wina. Przejazd do Tsinandali - zwiedzanie XIX w zamku lokalnego księcia. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

5 dzień: Tbilisi - Sadakhlo - Akhtala - Haghpat - Sewan
Śniadanie. Przejazd z Gruzji do Armenii przez Sadakhlo (zmiana autokaru oraz przewodnika), przejazd do Akhtala w Armenii - twierdzy i klasztoru z XIII w, otoczonej z trzech stron głębokimi kanionami, następnie klasztor Haghpat - arcydzieło architektury sakralnej i główne centrum nauki w średniowieczu. Przejazd nad jezioro Sewan, położone na wysokoci 2000 m n.p.m., zwiedzanie klasztoru Sewanawank (Czarny klasztor), ponieważ przebywali w nim duchowni skazani na banicję. Nocleg.

6 dzień: Sewan - Noraduz - przełęcz Selim - Tatev - Goris
Śniadanie. Przejazd do Noraduz - najbogatsza w Armenii kolekcja chaczkarów, z których najstarsze datuje się na VII w, przejazd przez przełęcz Selim, Tatev klasztorny kompleks z IX w., pełniący funkcje obronne, przejazd do Goris, miasto o wspaniałej architekturze które słynie z produkcji domowych wódek owocowych. Nocleg.

7 dzień: Goris - Noravank - Areni - Khor Virap - Erywań
Śniadanie. Wyjazd z Goris, przejazd do jednej z najbardziej
górzystych prowincji Armenii Wajoc Dzor, która słynie z bardzo smacznych owoców i warzyw. klasztor Noravank - otoczony czerwonymi klifami, położony w niedostępnym miejscu, wśród zapierających dech w piersiach widoków.
Areni - wies słynna ze swoich tradycji winiarskich. Khor Virap - położony w tle majestatycznej świętej góry Ararat, miejsce uwięzienia św Grzegorza Oświeciciela. Nocleg.

8 dzień: Erywań - Eczmiadzyn - Zwartnoc
Erywań jest jednym z najstarszych miast na świecie, został założony w 782 p.n.e., Park Cicernakaberd - Muzeum Zagłady - miejsce pamięci o zbrodni popełnionej na Ormianach przez władze tureckie w końcu XiX i w pierwzym dwudziestoleciu XX w., przejazd do Eczmiadzyna - najstarsza świątynia chrześcijańska w Armenii, siedziba katolikosa, głowy kościoła ormiańskiego, po drodze zwiedzanie kościoła św Hripsime, który jest uważany na 1 z 7 cudów Armenii, Zwartnoc - kompleks budynków z VII w.
Nocleg.

9 dzień: Erywań - Garni - Geghard - fabryka brandy - Erywań
Śniadanie. Przejazd do Garni - Świątynia i klasztor (pogańska świątynia zbudowana w 1 wieku pne i poświęcona pogańskiemu bogu słońca), Na północny wschód od Garni położony jest wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej Geghard - Monastyr Włóczni, ponieważ przechowywano w nim świętą włócznię, którą zraniony był Chrystus wiszący na krzyżu. Geghard wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Powrót do Erywania - zwiedzanie tradycyjnej ormiańskiej - Brandy Factory (1887 r). Podczas konferencji w Jałcie, Winston Churchill był pod takim wrażeniem ormiańskiej brandy Dvin danej mu przez Józefa Stalina, że poprosił go o możliwość przesyłki kilka razy w roku.
Pożegnalna kolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

10 dzień: Erywań - Ashtarak - Sagmosavank - Giumri
Śniadanie. Muzeum Matenadaran im. Św. Mesropa Masztoca - twórcy alfabetu ormiańskiego, z kolekcją zabytków piśmiennictwa ormiańskiego. Przejazd do Ashtarak - jednego z najstarszych miast w Armenii, zwiedzanie kościóła Karmrawor, z VII w, który jest poświęcony Matce Bożej i jest jednym z najmniejszych kościołów w Armenii.
Przejazd do klasztoru Sagmosavank, położonym w pięknym wąwozie Qasakh, następnie przejazd do Giumri. Nocleg.

11 dzień: Giumri - Bavra - Vardzia - Achałcyche
Śniadanie. Przejazd z Armenii do Gruzji przez Bavra do Vardzia - zwiedzanie jaskiniowego kompleksu Wardzii (XII-XIII w.), skalnego miasta mającego dziewiętnaście poziomów. W stromej 900-metrowej ścianie wzdłuż lewego brzegu rzeki wykuto około 600 pomieszczeń - kościołów, kaplic, piwnic, komór, łazienek, skarbców, bibliotek. Wardzia to pomnik epoki Złotego Wieku. Odnaleziono tajemne przejścia, pozostałości kanalizacji i systemu nawadniania. W twierdzy klasztornej mieszkało ponad tysiąc mnichów, a przy ataku wrogów mogło ukryć się do 20 tysięcy osób. Przejazd do Achałcyche, rodzinnego miasta Charlesa Aznavoura. Zakwaterowanie w pensjonacie. Nocleg.

12 dzień: Achałcyche - Borjomi (Borżomi) - Batumi
Śniadanie. Przejazd do Borżomi - uzdrowiska ze słynną wodą, której właściwości lecznicze znane są od XVIII w. Degustacja słynnej wody mineralnej Borżomi, której wiek oceniany jest na ponad 1500 lat. Przejazd do Batumi - "Gruziński Singapur", najbardziej znane czarnomorskie uzdrowisko Gruzji (120 tys m). Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

13 dzień: Batumi
Śniadanie. Zwiedzanie Batumi - Batumska Piazza - bilet wizytowy Batumi, ulubione miejsce mieszkańców miasta i gości, taneczne fontanny (laser show), słynne na cały świat delfinarium, Plac Agronautów z posągiem Medei. Nocleg

Fakultatywnie za dodatkową opłatą:

Zwiedzanie twierdzy Gonio Apsar - najstarsza twierdza w Gruzji na granicy z Turcją. Twierdza została zbudowana w I-II w.ne i służyła jako twierdza Cesarstwa Rzymskiego, a później imperium Bizantyjskiego. Całkowita długość twierdzy - 900 m, wysokość ścian - 5 m, wysokość każdej z osiemnaściu wież - 7m.

Wycieczka do ogrodu Botanicznego, gdzie jest ponad 5000 egzotycznych roślin, w tym ogród różany, gdzie znajdziemy ok 1200 odmian róż.

14 dzień: Batumi - Kutaisi.
Śniadanie. Wypoczynek w Batumi. Przejazd do Kutaisi. Nocleg.

15 dzień: Kutaisi
Przejazd na lotnisko do Kutaisi. Wylot do Katowic o godz 11.45, przylot na miejsce o godz 13.15. Zakończenie wycieczki.

Gruzja

Kiedy Bóg dzielił ziemię między narodami, Gruzini przyszli późno, zatrzymując się na tradycyjny posiłek, i kiedy oni przyszli, świat był już podzielony. Bóg zapytał w przybyszy, za co pili, Gruzini odpowiedzieli: "Za Ciebie, Boże, za siebie i za świat." Ich odpowiedź spodobała się Bogu. I odpowiedział im, że cała ziemia została już podzielona, ale on zostawił kawałek ziemi specjalnie dla Siebie, i teraz on da tę ziemię Gruzinom. Ta ziemia którą im daje, jest piękna i nieporównywalna z niczym, i zawsze będą ludzie, którzy będą kochać i podziwiać tę ziemię".

Gruzja - przydatne informacje

Wizy: Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 365 dni. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 365 dni jest paszport lub dowód osobisty.
Język: gruziński; można porozumieć się także po rosyjsku, angielsku i niemiecku.
Strefa czasowa: czas polski plus 2 godziny.
Napięcie: 220V/50Hz (gniazdka europejskie).
Waluta: lari (GEL); 1 GEL (lari) = 1 USD = 2,65 GEL; 1 EUR = 3,10 GEL.
Generalnie w Gruzji ceny towarów codziennego użytku oraz żywności są zbliżone do polskich. Przeważają niewielkie sklepiki, swoim wystrojem przypominające jeszcze czasy realnego socjalizmu. W Gruzji warto się zaopatrzyć w miejscowe wina, są często znakomite i można je kupić w rozsądnej cenie.

Armenia - przydatne informacje

Przydatne informacje: Wizy - Od 10 stycznia 2013 r. obywatele polscy przebywający na terenie Republiki Armenii do 180 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 180 dni jest paszport lub dowód osobisty.
Język - armeński, w Armenii powszechna jest znajomość języka rosyjskiego, a w młodszym pokoleniu, szczególnie w miastach, również angielskiego.
Strefa czasowa - Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +3 godziny - podczas zimowego. Od 2012 roku Armenia zaniechała zmiany czasu z zimowego na letni. Napięcie - 220V/50Hz (gniazdka europejskie).

Waluta - dram (AMD); 1 dram (AMD) - 1 USD = 484 AMD; 1 EUR = 505 AMD.
Wymiany pieniędzy można dokonywać zarówno w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach wymiany walut. Nie ma problemów z wymianą dolarów amerykańskich lub euro. Rośnie liczba sklepów i restauracji, w których można dokonywać zapłaty międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, MasterCard czy MAESTRO. W Erywaniu i większych miejscowościach funkcjonują bankomaty obsługujące ww. karty. Mimo to należy pamiętać, że w Armenii w dalszym ciągu dominuje obrót gotówkowy.

Generalnie w Armenii zaopatrzenie sklepów jest dobre a ceny towarów codziennego użytku oraz żywności są zbliżone do polskich. W Armenii warto się zaopatrzyć w miejscowe wina, oraz słynne koniaki, które są znakomite i można je kupić w rozsądnej cenie. W Erywaniu i większych miejscowościach nie ma problemu z dostępem do Internetu (funkcjonują kawiarenki internetowe lub jest możliwy dostęp do sieci WiFi w lokalach usługowych np. w restauracjach).

Atrakcje

Godziny wyjazdów

Terminy i ceny

termin dni cena od osoby   miejsca Uwagi
2018-04-27 - 2018-05-11   (Piątek - Piątek) 15 4648 PLN zamów
2018-09-17 - 2018-10-01   (Poniedziałek - Poniedziałek) 15 4648 PLN zamów
2018-10-05 - 2018-10-19   (Piątek - Piątek) 15 4648 PLN zamów
Powiększ mapę