Ta strona wykorzystuje pliki cookies - korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Możesz zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce internetowej.

Wycieczka objazdowa: Gruzja-Armenia, samolot

Tbilisi Kaukaz Gruzja
Transport:Samolot
Wyżywienie:śniadanie
Zakwaterowanie:Hotel
Wyposażenie:
  • TV
  • Restauracja
  • Bar

Symbol oferty:422/370 Pobierz:  pdf word

Cena podstawowa:
Osoba dorosła, Pokój 2 osobowy, samolot 
Touroperator:musisz się zalogować

Zobacz inne oferty z:

świadczenia

Cena obejmuje: bilet lotniczy na trasie Katowice - Kutaisi - Katowice (przewoźnik Wizzair - przyjęta cena do kalkulacji 1400,00 zł/os), bagaż podręczny w cenie - o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach zakwaterowanie - hotele/pensjonaty o standardzie 3*, pokoje 2 osobowe z łazienkami ( 3 noclegi w hotelu Tbilisi, 2 noclegi w hotelu w Batumi, 1 nocleg w pensjonacie w Achałcyche lub okolicy, 2 noclegi w hotelu w Kutaisi, 3 noclegi w hotelu w Erewaniu, 1 nocleg w hotelu w Giumri, Goris, oraz Sewan), 14 śniadań w formie bufetu, 1 uroczysta kolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką w Armenii, 1 uroczysta kolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką w Gruzji, transfery autokarowe zgodnie z programem, obsługa pilota w czasie wycieczki, opieka miejscowego przewodnika w języku polskim w Armenii, bilety wstępu zgodnie z programem, butelka wody mineralnej dziennie dla każdego uczestnika ubezpieczenie KL - 20 000 euro (w tym koszty ratownictwa do 5000 euro), NNW – 20 000 zł (NWS 20 000 zł), BP - 800 zł.
Cena nie obejmuje: Fabryka brandy - wpisowe 10 USD, kolejka linowa Tatev - 11 USD Dopłata do bagażu: (cena ustalana przez przewoźnika, może ulec zmianie) bagaż główny do 23 kg (maks.wymiary 149 x 119 x 171) – 414 zł/osoba, bagaż główny do 32 kg (maks.wymiary 149 x 119 x 171 ) - 528 zł/osoba.

GRUZJA - ARMENIA

1 dzień: Zbiórka na lotnisku w Katowicach. Wylot do Kutaisi o godz 06.00, przylot do Kutaisi o godz 11.15
Zwiedzanie klasztoru i akademii Gelati (XII w), założonych przez wielkiego gruzińskiego króla Dawida IV-Budowniczego, które są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka do krasowej jaskini Prometeusza, gdzie według legendy, Prometeusz dał ludziom ogień i został za to przykuty do skały. Nocleg

2 dzień: Uplisciche - Mccheta - Tbilisi
Śniadanie. Przejazd do Upliscyche (I tys. lat p.n.e.) - starożytne skalne miasto, które zawiera ponad 700 jaskiń i budynków, w tym winnice, piekarnie, antyczny teatr, sala spotkań królowej Tamary. Przejazd do starożytnej stolicy Gruzji Mcchety - miasta-muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (Drzewo życia) (1010-1029 ll.), Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

3 dzień: Tbilisi
Śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi. Stolica Gruzji jest unikatowa, jedno z niewielu miast na świecie, gdzie obok siebie stoją na Starym Mieście cerkiew prawosławna, kościół katolicki, synagoga i meczet. Tbilisi położone jest na kilku wzgórzach. Zwiedzanie - cerkiew Metechi, Sobór Trójcy Świętej kompleksu katedralnego Cminda Sameba - główna katedra Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. Główny kościół katolicki w Gruzji pw. św Piotra i Pawła. Piesze zwiedzanie miasta, "Stare Miasto" - historyczne centrum Tbilisi, znajduje się u podnóża Góry Mtacminda (Święta Góra). Prawie wszystkie budynki Starego Miasta to zabytki historyczne i kulturowe, Przejazd kolejką do twierdzy Narikala (IV w.), w czasie przejazdu możemy zobaczyć miasto z lotu ptaka, odwiedzimy w starym mieście Katedrę Sioni (VI-VII ww.), bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, najstarsza z ocalałych. Nocleg.

4 dzień: Tbilisi - Bodbe - Signagi - Tbilisi
Śniadanie. Wyjazd do Kachetii. Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Przejazd do Signagi. Po drodze zwiedzanie Bodbe - kompleksu klasztornego św Jerzego z grobem św Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji. Zwiedzanie Signagi "miasta wiecznej miłości", które znajduje się na szczycie grzbietu górskiego z widokiem na dolinę Alazani. Degustacja gruzińskich potraw oraz wina. Przejazd do Tsinandali - zwiedzanie XIX w zamku lokalnego księcia. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

5 dzień: Tbilisi - Sadakhlo - Akhtala - Haghpat - Sewan
Śniadanie. Przejazd z Gruzji do Armenii przez Sadakhlo (zmiana autokaru oraz przewodnika), przejazd do Akhtala w Armenii - twierdzy i klasztoru z XIII w, otoczonej z trzech stron głębokimi kanionami, następnie klasztor Haghpat - arcydzieło architektury sakralnej i główne centrum nauki w średniowieczu. Przejazd nad jezioro Sewan, położone na wysokoci 2000 m n.p.m., zwiedzanie klasztoru Sewanawank (Czarny klasztor), ponieważ przebywali w nim duchowni skazani na banicję. Nocleg.

6 dzień: Sewan - Noratus - przełęcz Selim - Tatev - Goris
Śniadanie. Przejazd do Noratus - najbogatsza w Armenii kolekcja chaczkarów, z których najstarsze datuje się na VII w, przejazd przez przełęcz Selim, Tatev klasztorny kompleks z IX w., pełniący funkcje obronne, przejazd do Goris, miasto o wspaniałej architekturze które słynie z produkcji domowych wódek owocowych. Nocleg.

7 dzień: Goris - Noravank - Areni - Khor Virap - Erywań
Śniadanie. Wyjazd z Goris, przejazd do jednej z najbardziej
górzystych prowincji Armenii Wajoc Dzor, która słynie z bardzo smacznych owoców i warzyw. klasztor Noravank - otoczony czerwonymi klifami, położony w niedostępnym miejscu, wśród zapierających dech w piersiach widoków.
Areni - wies słynna ze swoich tradycji winiarskich. Khor Virap - położony w tle majestatycznej świętej góry Ararat, miejsce uwięzienia św Grzegorza Oświeciciela. Nocleg.

8 dzień: Erywań - Eczmiadzyn - Zwartnoc
Erywań jest jednym z najstarszych miast na świecie, został założony w 782 p.n.e., Park Cicernakaberd - Muzeum Zagłady - miejsce pamięci o zbrodni popełnionej na Ormianach przez władze tureckie w końcu XiX i w pierwzym dwudziestoleciu XX w., przejazd do Eczmiadzyna - najstarsza świątynia chrześcijańska w Armenii, siedziba katolikosa, głowy kościoła ormiańskiego, po drodze zwiedzanie kościoła św Hripsime, który jest uważany na 1 z 7 cudów Armenii, Zwartnoc - kompleks budynków z VII w.
Nocleg.

9 dzień: Erywań - Garni - Geghard - fabryka brandy - Erywań
Śniadanie. Przejazd do Garni - Świątynia i klasztor (pogańska świątynia zbudowana w 1 wieku pne i poświęcona pogańskiemu bogu słońca), Na północny wschód od Garni położony jest wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej Geghard - Monastyr Włóczni, ponieważ przechowywano w nim świętą włócznię, którą zraniony był Chrystus wiszący na krzyżu. Geghard wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Powrót do Erywania - zwiedzanie tradycyjnej ormiańskiej - Brandy Factory (1887 r). Podczas konferencji w Jałcie, Winston Churchill był pod takim wrażeniem ormiańskiej brandy Dvin danej mu przez Józefa Stalina, że poprosił go o możliwość przesyłki kilka razy w roku.
Pożegnalna kolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

10 dzień: Erywań - Ashtarak - Sagmosavank - Giumri
Śniadanie. Muzeum Matenadaran im. Św. Mesropa Masztoca - twórcy alfabetu ormiańskiego, z kolekcją zabytków piśmiennictwa ormiańskiego. Przejazd do Ashtarak - jednego z najstarszych miast w Armenii, zwiedzanie kościóła Karmrawor, z VII w, który jest poświęcony Matce Bożej i jest jednym z najmniejszych kościołów w Armenii.
Przejazd do klasztoru Sagmosavank, położonym w pięknym wąwozie Qasakh, następnie przejazd do Giumri. Nocleg.

11 dzień: Giumri - Bavra - Wardzia - Achałcyche
Śniadanie. Przejazd z Armenii do Gruzji przez Bavra do Vardzia - zwiedzanie jaskiniowego kompleksu Wardzii (XII-XIII w.), skalnego miasta mającego dziewiętnaście poziomów. W stromej 900-metrowej ścianie wzdłuż lewego brzegu rzeki wykuto około 600 pomieszczeń - kościołów, kaplic, piwnic, komór, łazienek, skarbców, bibliotek. Wardzia to pomnik epoki Złotego Wieku. Odnaleziono tajemne przejścia, pozostałości kanalizacji i systemu nawadniania. W twierdzy klasztornej mieszkało ponad tysiąc mnichów, a przy ataku wrogów mogło ukryć się do 20 tysięcy osób. Przejazd do Achałcyche, rodzinnego miasta Charlesa Aznavoura. Zakwaterowanie w pensjonacie. Nocleg.

12 dzień: Achałcyche - Borjomi (Borżomi) - Batumi
Śniadanie. Przejazd do Borżomi - uzdrowiska ze słynną wodą, której właściwości lecznicze znane są od XVIII w. Degustacja słynnej wody mineralnej Borżomi, której wiek oceniany jest na ponad 1500 lat. Przejazd do Batumi - "Gruziński Singapur", najbardziej znane czarnomorskie uzdrowisko Gruzji (120 tys m). Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

13 dzień: Batumi
Śniadanie. Zwiedzanie Batumi - Batumska Piazza - bilet wizytowy Batumi, ulubione miejsce mieszkańców miasta i gości, taneczne fontanny (laser show), słynne na cały świat delfinarium, Plac Agronautów z posągiem Medei. Nocleg

Fakultatywnie za dodatkową opłatą:

Zwiedzanie twierdzy Gonio Apsar - najstarsza twierdza w Gruzji na granicy z Turcją. Twierdza została zbudowana w I-II w.ne i służyła jako twierdza Cesarstwa Rzymskiego, a później imperium Bizantyjskiego. Całkowita długość twierdzy - 900 m, wysokość ścian - 5 m, wysokość każdej z osiemnaściu wież - 7m.

Wycieczka do ogrodu Botanicznego, gdzie jest ponad 5000 egzotycznych roślin, w tym ogród różany, gdzie znajdziemy ok 1200 odmian róż.

14 dzień: Batumi - Kutaisi.
Śniadanie. Wypoczynek w Batumi. Przejazd do Kutaisi. Nocleg.

15 dzień: Kutaisi
Przejazd na lotnisko do Kutaisi. Wylot do Katowic o godz 11.45, przylot na miejsce o godz 13.15. Zakończenie wycieczki.

Gruzja

Kiedy Bóg dzielił ziemię między narodami, Gruzini przyszli późno, zatrzymując się na tradycyjny posiłek, i kiedy oni przyszli, świat był już podzielony. Bóg zapytał w przybyszy, za co pili, Gruzini odpowiedzieli: "Za Ciebie, Boże, za siebie i za świat." Ich odpowiedź spodobała się Bogu. I odpowiedział im, że cała ziemia została już podzielona, ale on zostawił kawałek ziemi specjalnie dla Siebie, i teraz on da tę ziemię Gruzinom. Ta ziemia którą im daje, jest piękna i nieporównywalna z niczym, i zawsze będą ludzie, którzy będą kochać i podziwiać tę ziemię".

Gruzja - przydatne informacje

Wizy: Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 365 dni. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 365 dni jest paszport lub dowód osobisty.
Język: gruziński; można porozumieć się także po rosyjsku, angielsku i niemiecku.
Strefa czasowa: czas polski plus 2 godziny.
Napięcie: 220V/50Hz (gniazdka europejskie).
Waluta: lari (GEL); 1 GEL (lari) = 1 USD = 2,65 GEL; 1 EUR = 3,10 GEL.
Generalnie w Gruzji ceny towarów codziennego użytku oraz żywności są zbliżone do polskich. Przeważają niewielkie sklepiki, swoim wystrojem przypominające jeszcze czasy realnego socjalizmu. W Gruzji warto się zaopatrzyć w miejscowe wina, są często znakomite i można je kupić w rozsądnej cenie.

Armenia - przydatne informacje

Przydatne informacje: Wizy - Od 10 stycznia 2013 r. obywatele polscy przebywający na terenie Republiki Armenii do 180 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 180 dni jest paszport lub dowód osobisty.
Język - armeński, w Armenii powszechna jest znajomość języka rosyjskiego, a w młodszym pokoleniu, szczególnie w miastach, również angielskiego.
Strefa czasowa - Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +3 godziny - podczas zimowego. Od 2012 roku Armenia zaniechała zmiany czasu z zimowego na letni. Napięcie - 220V/50Hz (gniazdka europejskie).

Waluta - dram (AMD); 1 dram (AMD) - 1 USD = 484 AMD; 1 EUR = 505 AMD.
Wymiany pieniędzy można dokonywać zarówno w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach wymiany walut. Nie ma problemów z wymianą dolarów amerykańskich lub euro. Rośnie liczba sklepów i restauracji, w których można dokonywać zapłaty międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, MasterCard czy MAESTRO. W Erywaniu i większych miejscowościach funkcjonują bankomaty obsługujące ww. karty. Mimo to należy pamiętać, że w Armenii w dalszym ciągu dominuje obrót gotówkowy.

Generalnie w Armenii zaopatrzenie sklepów jest dobre a ceny towarów codziennego użytku oraz żywności są zbliżone do polskich. W Armenii warto się zaopatrzyć w miejscowe wina, oraz słynne koniaki, które są znakomite i można je kupić w rozsądnej cenie. W Erywaniu i większych miejscowościach nie ma problemu z dostępem do Internetu (funkcjonują kawiarenki internetowe lub jest możliwy dostęp do sieci WiFi w lokalach usługowych np. w restauracjach).

Atrakcje

Wardzia - skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzj, wydrążone w skale do wysokości 1300 m n.p.m., 40 km na południowy-wschód od Achałcyche. Jaskinie rozmieszczone są na stromym skalnym zboczu w rzędach. Kompleks składa się z głównej swiątyni, dużej sali balowej, wielu jadalni, piwnic na wino oraz licznych pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych. Budowa którą rozpoczęto w roku 1184 za panowania króla Jerzego III, ukończono już za panowania jego córki królowej Tamary w 1213 r. Nazwę miasta tłumaczy legenda, która związana jest z wyprawą orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas wyprawy kilkuletnia Tamara towarzyszyła swemu wujowi - królowi Gruzji. Jednak podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał, co natychmiast uruchomiło poszukiwania. Kiedy zmartwiony król (wuj Tamary) głośno wołał, w odpowiedzi usłyszał słowa - -war dzia”, co oznacza -jestem wujku”. Tragiczne trzęsienie ziemi, w 1283 r. zniszczyło jednak ponad 2/3 miasta, oraz niszcząc całkowicie system nawodnień. Obryw ścian zewnętrznych odsłonił wtedy imponujące struktury, które do tej pory skrywało wnętrze góry. Kilkaset metrów od wejścia do skalnego miasta znajdują się gorące źródła, w których można zażywać leczniczych kąpieli.

Borżomi (Borjomi) - to słynny ośrodek wypoczynkowy i jednocześnie uzdrowisko balneologiczne, położone w dolinie rzeki Kury (Mtkwari), na wysokości 810 m n.p.m. Miasto zostało założone w 1829 roku. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska. Pozostałością lat świetności jest park Likani, w którym znajdują się dawne pałace rodziny carskiej. Główną atrakcją uzdrowiska jest Park Wód Mineralnych z wodą źródlaną. Źródła Borżomi dzięlą się na dwie grupy: wody nasycone dwutlenkiem węgla leczące choroby przewodu pokarmowego i dróg żółciowych oraz gorące źródła siarkowe mające zastosowanie przy reumatyzmie i problemach skórnych. Naturalna woda mineralna Borżomi ma pochodzenie wulkaniczne, a jej wiek szacowany jest na 1500 lat. Woda powstaje na głębokości 8 - 10 km pod powierzchnią ziemi, skąd wypychana jest na powierzchnię przez dwutlenek węgla. Pokonując tak długą drogę, woda wypłukuje najcenniejsze minerały z głębi ziemi. Jest ich ponad 60, co czyni wodę Borjomi niezwykle cennym źródłem minerałów, obfitującym we wszystkie niezbędne organizmowi mikroelementy. Ponieważ występują one najbardziej naturalnej, pierwotnej formie, są doskonale przyswajane przez organizm.

Godziny wyjazdów

Terminy i ceny

termin dni cena od osoby   miejsca Uwagi
2018-04-27 - 2018-05-11   (Piątek - Piątek) 15 4648 PLN zamów
2018-09-17 - 2018-10-01   (Poniedziałek - Poniedziałek) 15 4648 PLN zamów
2018-10-05 - 2018-10-19   (Piątek - Piątek) 15 4648 PLN zamów
Powiększ mapę